Протягом останніх років все більше людей чують від лікарів “у вас збільшена щитовидка”. А пов’язано це з тим, що порушення нормального функціонування щитовидної залози — досить поширене ендокринне захворювання, яке діагностується у людей незалежно від їх віку чи способу життя.
Тож, чому варто обов’язково відвідувати лікаря ендокринолога та робити УЗД щитовидної залози, які бувають хвороби щитоподібної залози, їх причини та симптоми, а також, як визначити чи збільшена щитовидка, розповідають досвідчені фахівці медичного центру “Nikomed”.
Зміст:
- Що таке збільшена щитовидна залоза?
- Причини збільшення щитовидної залози
- Як зрозуміти, що щитовидка збільшена
- Лікування збільшеної щитовидної залози
- Профілактика захворювання
Що таке збільшена щитовидна залоза?
Щитовидна залоза — це орган ендокринної системи, який виробляє важливі для нормального функціонування людського організму гормони тироксин, трийодтиронін та кальцитонін. А збільшена щитовидна залоза або зоб — це ендокринне захворювання, яке розвивається при порушенні роботи щитоподібної залози та виділенню неї правильної кількості трийодтироніну та тироксину. Збільшена щитовидка спричиняє такі збої у роботі організму як: гіпотиреоз чи гіпертиреоз, мікседему, тиреотоксичний криз, втрату апетиту і як результат різке схуднення, а також може стати причиною раку щитоподібної залози.
Причини збільшення щитовидної залози
Основна причина збільшення щитовидної залози – дефіцит йоду. Однак, ендокринологи усього світу виділяють й інші причини збільшення щитовидної залози, серед яких: аутоімунні захворювання, гормональні зміни та негативний вплив навколишнього середовища чи харчування.
Аутоімунні захворювання
Деякі аутоімунні захворювання, наприклад, хвороба Хашимото або лімфоцитарний тиреоїдит, що є запальним захворювання щитоподібної залози є причиною її збільшення. Оскільки, при аутоімунному тиреоїдиті, клітини імунної системи можуть сприймати щитоподібну залозу як чужорідний орган та атакувати її, що призводить до збільшення тканин залози та викликає вузловий зоб. А при вузловому зобі розвивається доброякісне об’ємне новоутворення чи ущільнення у місці розташування залози.
Гормональні зміни
Порушення гормонального фону, спричинені збоєм функціонування ендокринної чи нервової системи, або ж викликанні віковими змінами, стресом та депресією, а також порушення вироблення гормонів, а саме стрімке підвищення чи зниження рівня тиреоїдних гормонів та неправильне функціонування гіпофіза негативно впливають на розмір щитовидної залози, викликаючи її збільшення.
Дефіцит йоду
Найчастіше щитоподібна залоза збільшується через дефіцит або надлишкову кількість природного йоду в організмі людини та спостерігається у пацієнтів, які проживають в географічних регіонах з недостатньою його кількістю. Після аварії на ЧАЕС дефіцит йоду спостерігається майже у всіх людей України та навіть Західної Європи.
Вплив середовища і харчування
Шкідливі екологічні фактори, серед яких: радіація, високий вміст у повітрі та воді металів, йоду та інших токсичних сполук, а також незбалансоване харчування та вживання неякісної питної води викликають дисбаланс у роботі щитовидної залози, який і є причиною її збільшення.
Як зрозуміти, що щитовидка збільшена
Симптоматика зоба дуже різноманітна, тож як зрозуміти, що щитовидка збільшена? У більшості випадків, людина у якої збільшена щитовидка скаржиться на такі симптоми:
- Стрімка зміна ваги тіла. Коли щитоподібна залоза виробляє гормони швидко та у великій кількості — людина худне. І навпаки якщо гормони продукуються у малій кількості — організм набирає зайві кілограми. Тому, при проблемах зі щитовидкою не допомагають жодні дієти чи заняття у тренажерному залі, лише обстеження та лікування в ендокринолога.
- Нестабільний психічний стану та часті зміни настрою. Якщо вас часто виникає безчинна апатія, тривожності чи агресія, або ж вас несподівано охоплює підвищена чутливість та плаксивість — не варто списувати це на звичайний стрес, а звернутись до лікаря ендокринолога.
- Безпідставна зміна температури тіла. У здорових людей температура тіла має незначні коливання і це норма. Але, якщо у вас спостерігається тривале зниження або підвищення відносно вашої особистої норми, вам не завадить перевірити щитовидку.
- Відчуття дискомфорт у шиї. Не лише при застуді чи грипі людині важко дихати та ковтати. При понаднормовому збільшенні щитоподібної залози можливе відчуття стиснення чи набряку горла, зміна голосу та поява невеликих ущільнень на лімфовузлах, які помітні неозброєним оком. Також, при збільшенні щитовидки горло та обличчя може набрякати та з’являються сліди стиснутих зубів на язику сліди зубів на язику.
- Подразнення та сухість шкіри. При неправильній роботі щитоподібної залози, шкіра на ліктях та колінах стає досить сухою, починає лущиться і з’являється подразнення та висипи.
- Розлади шлунково-кишкового тракту. Окрім вироблення гормонів, щитовидка також контролює обмін речовин, а тому порушення її роботи може викликати дискомфорт у шлунку, діарею чи закрепи.
- Прискорене серцебиття та задишка. Ознакою розвитку ендокринного захворювання часто може бути зміна серцевих скорочень та підвищення артеріального тиску.
- Хронічна втома та гіперсомнія. Досить часто хронічне відчуття втоми впродовж дня, надмірна сонливість та небажання прокидатись вранці, навіть після 8-годинного сну є першими симптомами хвороби щитоподібної залози.
- Зниження чи відсутність лібідо. Відсутність або ж зниження сексуального бажання у жінок та чоловіків може бути викликане як дефіцитом вироблення статевого гормону гіпогонадизм, так і гіпофункцією щитоподібної залози — гіпотиреоз.
- Погіршення пам’яті. Забудькуватість виникає під впливом багатьох факторів. Але часті погіршення концентрації пам’яті чи короткочасна її втраті, проблеми з запам’ятовуваністю можуть бути симптомами хвороби щитовидки.
- Проблеми з волоссям та нігтями. За здоров’я нігтів та красу волосся відповідає щитовидка, яка виробляє гормони які підтримують їх у гарному стані. А якщо нігті стають ламкими, волосся надмірно випадає, обламується чи січеться — варто оглянути щитоподібну залозу.
- Судоми, оніміння та біль у м’язах. Якщо ви не займаєтесь спортом, але постійно відчуваєте біль, з’являється оніміння кінцівок чи судоми м’язів значить ваша щитовидка виробляє недостатню кількість гормонів для підтримання їх нормальної життєдіяльності.
Лікування збільшеної щитовидної залози
За запитом “збільшена щитовидна залоза лікування” в гуглі можна знайти чимало інформації. Але, самолікуванням захворювань щитоподібної залози, як і будь-яких інших хвороб може мати неприємні наслідки. Крім того, втрачений на самопризначення та на самолікування час збільшує ймовірність розвитку ускладнень, а у важких випадках — потребують хірургічного втручання та довготривалої післяопераційної терапії. Тому, якщо у вас спостерігаються певні симптоми збільшеної щитовидки, варто звернутись за допомогою до досвідченого лікаря ендокринолога.
Під час візиту лікар не лише проводить огляд щитоподібної залози, він також призначає розширений аналіз крові. І лише після володіння загальною медичною картиною призначає лікування та розповість вам, що робити якщо збільшена щитовидка. Так, при гіпофункції щитоподібної залози або гіпотиреозі лікар призначає таке медикаментозне лікування:
- тиреоїдин, препарат на основі висушених та знежирених щитоподібних залоз великої рогатої худоби;
- гормони щитоподібної залози трийодтиронін чи тироксин;
- комбіновані препарати, основою яких є декілька діючих компонентів.
А при гіперфункції щитовидки методика лікування спрямована на пригнічення активності залози і застосовуються антитиреоїдні речовини різного механізму дії, серед яких поширені антитиреоїдний засіб тіамазол та перхлорат калію. Також для лікування гіпертиреозу часто призначають медичні препарати з радіоактивним йодом, який руйнує клітини щитовидки, які виробляють зайві гормони, і самостійно виводиться з організму людини.
Для досягнення найкращого результату та пришвидшення лікування захворювань щитоподібної залози, ендокринолог додатково може призначити вживання ефективних рослинних БАДів.
Профілактика захворювання
Для запобігання та профілактики розвитку хвороб щитоподібної залози, а також для попередження дефіциту йоду в організмі, ендокринологи рекомендують споживати добову норму йоду, доза якої відрізняється як за віком, так і за статтю. Наприклад, добова норма для:
- дітей віком до 6 років — 90 мкг, а від 12 років – 120 мкг;
- жінок — 100 мкг, добова норма для жінок, які планують вагітність чи вагітні – 200-250 мкг;
- для чоловіків добова доза йоду становить — 300 мкг.
Також, щоб попередити появу захворювань щитоподібної залози, лікарі рекомендують:
- вживати йодовану сіль, яка продається у кожному магазині чи супермаркеті;
- додавати у щоденний раціон морську капусту, білу рибу, мідії, креветки та інші морепродукти;
- їсти достатню кількість овочів, фруктів та ягід;
- відмовитись від шкідливих звичок, паління та споживання спиртних напоїв;
- менше стресувати та фізично перевтомлюватись;
- обмежити здійснення рентгенологічної діагностики у зоні шиї;
- налагодити щоденний розпорядок: правильний режим сну (не більше 8 годин), ранкова гімнастика, короткі прогулянки на свіжому повітрі;
- профілактичні огляди у лікаря ендокринолога раз на рік;
- перевірка рівня гормонів за допомогою лабораторних досліджень.
Щоб зберегти здоров’я вашої щитоподібної залози — записуйтесь на консультацію до лікаря ендокринолога медичного центру “Nikomed”.
Залиште відгук