Кожна жінка має знати, як визначити рак грудей на ранній стадії. Ця хвороба дуже поширена та небезпечна. За статистикою Міністерства охорони здоров’я США, злоякісні пухлини з’являються в кожної восьмої жінки протягом життя, на них припадає близько 30% всіх нових випадків раку серед жінок в 2022 році, а рівень смертності сягає 2,5%. Розповідаємо, які причини розвитку онкологічних захворювань, а також методи діагностики та лікування.
Зміст:
- Причини виникнення раку грудей
- Як виявляють ракові захворювання молочних залоз?
- Типи раку грудей
- Стадії раку молочної залози
- Як лікується рак молочної залози?
- Профілактика раку молочної залози
- Як часто проводяться обстеження?
Причини виникнення раку грудей
Незважаючи на вражаючий прогрес медицини, точний механізм появи та розвитку злоякісних новоутворень досі не досліджений на 100%. Наука може тільки встановити причинно-наслідкові зв’язки та виявити фактори, які підвищують ризик раку. До них відносяться:
- перенесені раніше інші види онкологічних захворювань, наприклад, рак печінки, кишківника чи крові;
- наявність доброякісних новоутворень в молочних залозах;
- захворювання органів репродуктивної системи — в тому числі яєчників;
- генетична схильність — наявність онкології в анамнезі родичів;
- підвищений рівень естрогену в крові;
- рання перша менструація (до 12 років) та пізня менопауза (після 55 років);
- відсутність вагітності до 30 років;
- вплив радіонуклідів та сильнодіючих токсинів на організм;
- вживання гормональних препаратів в невірному дозуванні — в тому числі контрацептивів.
Хоча точно спрогнозувати момент появи ракових клітин та перетворення доброякісних пухлин на злоякісні поки неможливо, медицина може підказати, кому саме варто проходити профілактичні огляди частіше за інших. Такий контроль дозволяє вчасно виявляти перші ознаки хвороби та лікувати його до настання небезпечних наслідків.
Як виявляють ракові захворювання молочних залоз?
Важливо розуміти, що ранні стадії онкології можуть протікати майже непомітно. Поява перших симптомів свідчить про безповоротні зміни, які потребують застосування високоефективних методів лікування. Також варто знати, що поставити діагноз вам може тільки кваліфікований спеціаліст. Самостійне призначення будь-яких методів терапії дуже небезпечне та може мати важкі наслідки для здоров’я!
Поширені симптоми
Деякі ознаки раку грудей можуть збігатися з іншими хворобами — в тому числі тими, що характеризуються легким перебігом. Однак повністю виключити онкологічні захворювання здатні тільки лабораторні дослідження. Тому при появі будь-якого з цих симптомів вам варто негайно звернутися до лікаря-мамолога.
Зміна форми молочної залози
Асиметричне збільшення грудей характерно для більшості злоякісних новоутворень. Цей процес супроводжується деформацією молочної залози, набряканням, появою точкових припухлостей чи западин. Якщо одна сторона грудей раптово збільшується, це свідчить про небезпечну патологію, яка заслуговує уваги лікаря.
Форма молочної залози може змінюватися і за відносно невинних причин — вагітності, менструацій, прийому препаратів та зміни гормонального фону.
Зміна форми сосків
Найчастіше зустрічаються пухлини, які розвиваються в молочних протоках — в тому числі відносно близько до поверхні. Розростаючись, вони можуть тягнути за собою сосок — змінювати його положення відносно центру грудної клітки, розмір та форму. Поширене явище — втягування соску всередину.
Форма сосків також сильно змінюється під час вагітності та лактації. Причинами можуть бути й сильні гормональні зміним протягом життя.
Неприємні відчуття
Більшість жінок, в яких виявляють новоутворення в грудях, скаржаться на біль в грудях. Структурні зміни тканини молочних залоз також призводять то тягнучого відчуття, свербіння чи загального дискомфорту. Звичайно, такі самі симптоми спостерігаються в певні етапи менструального циклу. Але в разі онкологічного захворювання вони не проходять, а тільки підсилюються з часом.
Виділення з сосків
Поява будь-якої рідини, не пов’язаної з лактацією, свідчить про серйозні гормональні проблеми. Навіть за відсутності ракових клітин вам доведеться пройти серйозне обстеження та лікування. Кров’янисті виділення або появу густої рідини білого кольору не можна ігнорувати.
Зміна кольору та фактури шкіри
Деякі типи раку молочної залози можна визначити навіть без лабораторної діагностики. Розташовані близько до поверхні пухлини впливають на зовнішній вигляд шкіри. Поширені симптоми раку грудей — почервоніння, лущіння та поява сітчастого малюнку тріщин.
Ці ознаки характерні й для механічних ушкоджень, наприклад, для наслідків ударів та падінь. Однак з часом вони не проходять, а стають все більш явними.
Поява новоутворень
Якщо в грудях можна відчути ущільнення, вам треба негайно звернутися по медичну допомогу. Найчастіше мова йде про доброякісні новоутворення, однак вони також можуть переростати в онкологічні хвороби. Чим раніше ви пройдете дослідження, тим більше здорових тканин вдасться врятувати під час лікування.
Методи діагностики раку грудей
Найбільш ефективним методом лишається скринінгова мамографія. Це різновид рентгенівського дослідження, який дозволяє виявити структурні зміни грудей, наприклад, появу новоутворень чи переродження тканин. В цій сфері використовуються спеціалізовані рентгенівські апарати, що дозволяють проводити процедуру з мінімальним опромінюванням інших органів.
В медицині також використовують УЗД молочних залоз. Це більш проста та безпечна методика, яка не пов’язана з радіоактивним випромінюванням та іншими видами побічного впливу. Але вона потребує вищої кваліфікації спеціаліста та має свої обмеження. Деякі види пухлин важко виявити на ранніх стадіях за допомогою УЗД грудей.
Відповіддю на питання, як виявити рак молочної залози самостійно, може бути пальпація. Відносно великі новоутворення легко відчути на дотик. Важливо знати, що процедура огляду повинна охоплювати як груди, так і найближчі лімфатичні вузли в пахвовій області.
В разі структурних змін проводиться біопсія — лікар бере зразок тканини. Для виявлення ракових клітин використовуються гістологічні, імуногістохімічні та цитологічні дослідження. Окрім того, спеціаліст може призначати біохімічні аналізи крові та інші тести за потреби. Розширене обстеження допомагає точніше визначити тип новоутворення та обрати оптимальну програму лікування.
Типи раку грудей
Наука виділяє десятки видів новоутворень, які відрізняються перебігом хвороби, швидкістю зміни тканин молочної залози та симптомами. Від правильної діагностики раку будуть залежати ефективність обраного методу лікування та побічні ефекти для інших частин організму. Ще раз наголошуємо, що ставити діагноз самостійно та копіювати іншу схему терапії дуже небезпечно.
За медичною статистикою найчастіше зустрічаються наступні види захворювань.
Протокова карцинома
Пухлина швидко збільшується і скоро починає проникати в сусідні тканини. Її зростання супроводжується біллю та іншими неприємними відчуттями. Новоутворення добре пальпуються на ранніх стадіях.
Долькова карцинома (лобулярна)
Розвивається більш повільно та складно піддається визначенню на ранніх стадіях. Може вражати обидві залози одночасно — таке захворювання зустрічається приблизно в 25% пацієнтів.
Запальний рак молочної залози
Утворення пухлинних клітин відбувається надзвичайно швидко та супроводжується сильним набряканням грудей. Блокуються лімфатичні вузли, що призводить до порушення циркуляції рідини та запалення з підвищенням температури.
Рак сосків (хвороба Педжета)
Супроводжується зміною форми, кольору, розміру та фактури органу. Розпізнати рак грудей такого типу відносно легше, тому він вважається менш небезпечним. В групу ризику попадають і чоловіки, причому в них хвороба має більш гострий та агресивний перебіг.
Стадії раку молочної залози
Важливо знати, як саме поширюється хвороба, щоб своєчасно розпізнати її симптоми та почати лікування. Визначенням стадії раку займається тільки кваліфікований онколог. Лікар іншої спеціальності чи людина без медичної освіти не мають права ставити вам такий діагноз.
0 стадія (передраковий стан)
Відбувається переродження доброякісного новоутворення. На цьому етапі розвитку раку молочної залози пухлина може бути менше 1 сантиметру в діаметрі, а тому виявити її дуже складно. Пошкоджені клітини не розповсюджуються в інших тканинах.
I стадія
Розмір пухлини збільшується до 1,5–2 см в діаметрі. Ракові клітини можуть спостерігатися в сусідніх тканинах. Новоутворення можна побачити на рентгені чи УЗД грудей, але складно відчути при пальпації.
II стадія
Пухлина розростається до 4–5 см в діаметрі. Видозмінені клітини проникають в пахвові лімфоузли. За умови правильної профілактики виявлення новоутворення найчастіше відбувається на цій стадії раку молочної залози, коли консервативне лікування дає гарні результати.
III стадія
Діаметр пухлини перевищує 5 см, в сусідніх тканинах спостерігається велика кількість видозмінених клітин. В онкології також виділяють стадію IIIB, коли новоутворення ушкоджує шкіру грудей, лімфатичні вузли та стінку грудної клітки.
IV стадія
Характеризується поширенням метастаз в інші органи, де також починається розвиток раку. Найчастіше ушкоджуються легені, печінка, підшлункова залоза та мозок. Пухлини також проступають під пахвами та на лімфатичних вузлах шиї.
Як лікується рак молочної залози?
Сучасні технології дозволяють боротися з пухлинами, зберігаючи функції уражених органів. Своєчасно звернувшись до онколога, жінка може годувати груддю в разі успішного лікування та відсутності рецидивів. Більше того, в багатьох випадків вдається зберегти зовнішню красу — обійтися без деформації молочної залози та зміни кольору шкіри. Однак при тяжкому перебігу зазвичай призначається радикальне лікування раку.
Існують наступні види терапії.
Гормональна
Здатна сповільнювати та зупиняти розвиток деяких видів пухлин. Це дозволяє повністю уникати хірургічних операцій чи зменшувати супутню шкоду для організму. Гормональна терапія вважається одним з найбільш передових та безпечних методів лікування.
Таргетна
Прийом препаратів, які впливають на рецептори видозмінених тканин. Як і гормональна терапія, таргетне лікування мінімізує супутню шкоду для організму в порівнянні з іншими методиками. Вона найбільш ефективна на ранніх стадіях захворювання.
Променева
Використання радіоактивного випромінювання для сповільнення росту новоутворення. Ефективна на будь-яких етапах, може застосовуватися самостійно чи в комбінації з іншими методами. Променева терапія має побічні ефекти — від опіків грудної клітки до пригнічення імунітету та пошкодження клітин крові.
Хіміотерапія
Використання агресивних протипухлинних препаратів, які вводяться внутрішньовенно чи перорально. Має високу ефективність, але супроводжується сильними негативними ефектами — слабкістю, блюванням, симптомами важкого отруєння, випадінням волосся тощо.
Хірургічне лікування
На ранніх стадіях, коли злоякісні клітини ще не проникли в сусідні тканини, проводять органозберігаючи операції — видаляють тільки пошкоджену частину. У важких випадках та за наявності вроджених факторів ризику використовують мастектомію — повне видалення молочної залози, одностороннє чи двостороннє.
Профілактика раку молочної залози
Найкраща відповідь на питання, як запобігти онкологічним захворюванням — регулярно проходити скринінгові дослідження, включно з мамографією, УЗД та біохімічними аналізами. Окрім того, варто проводити пальпацію грудей щонайменше один раз на місяць.
Профілактика раку грудей також включає наступні поради:
- обмежити вживання алкоголю, нікотину та жирів тваринного походження;
- не піддаватися впливу радіації та токсинів;
- проходити додаткові обстеження після запалення грудей чи механічних травм;
- суворо дотримуватися призначеного дозування гормонів естрогену та прогестерону;
- стабілізувати вагу тіла, не допускати різких коливань показнику;
- вести помірно активний спосіб життя, що сприяє нормальній циркуляції біологічних рідин.
Як часто проводяться обстеження?
Всім жінкам треба розуміти, як перевірити рак грудей самостійно. Пальпацію починають одразу після розвитку органів — з 13–14 років. В цей період існує підвищена ймовірність появи доброякісних новоутворень, які часто зникають самостійно, без агресивного лікування. Періодичність обстеження буде залежати від віку та приналежності до груп ризику:
- До 20 років — тільки за потреби.
- З 20 до 40 років — ультразвукове обстеження раз на рік.
- Від 40 і старше або за наявності факторів ризику — мамографія раз на рік.
Залиште відгук