Ультразвукове дослідження легень: яку інформацію дає і кому потрібне

26.05.2023

У зв’язку з пандемією коронавірусної інфекції в медичній спільноті і серед пацієнтів стало поширеним питання — що показує УЗД легень, які висновки роблять лікарі та в яких випадках раціонально проводити таке дослідження. Розповідаємо докладніше про цю методику дослідження. 

Unnamed 1024x1024

Зміст:

  1. Коли і кому потрібно робити УЗД легень?
  2. Яку інформацію дає УЗД легень?
  3. УЗД легень при COVID
    1. Легка форма COVID
    2. Середня форма COVID
    3. Важка форма COVID
  4. Чи потрібна підготовка до процедури обстеження легень?
  5. Як часто можна проводити обстеження?

Коли і кому потрібно робити УЗД легень?

Показання до застосування ультразвукової діагностики такі ж самі, як і для променевих методів обстеження — рентгенографії (флюорографії) та комп’ютерної томографії. Перш за все, це вірусна пневмонія, яка важко піддається виявленню традиційними методами. Дослідження також дозволяє знайти симптоми бактеріального та грибкового запалення легень. 

УЗД легень при коронавірусі стало одним з основних способів діагностики. Окрім того, в медичних протоколах його використовують для виявлення наступних хвороб:

  • пневмоторексу;
  • плевриті;
  • інтерстиціальної хвороби;
  • гострого респіраторного дистрес-синдрому;
  • субплевральної консолідації. 

Показанням до ультразвукового дослідження будуть задишка, болі в грудях, зниження сатурації крові, тривалий кашель та знижена витривалість під час фізичних навантажень. В лікарнях його також використовують в невідкладних станах, коли лікування треба починати за лічені хвилини. 

Яку інформацію дає УЗД легень?

Стандартний протокол обстеження носить назву BLUE. Він дозволяє поставити діагноз за 2–5 хвилин, за рахунок чого пацієнти миттєво отримують необхідну допомогу. Щоб зрозуміти, як роблять УЗД легень, необхідно знати про так звані BLUE-точки. Вони знаходяться на грудній клітці — верхня під ключицею, а нижня — в сантиметрі від соска на зовнішній стороні. Додатковою зоною дослідження виступає PLAPS-точка, розташована в 3–4 см під пахвою на боку. 

Дослідження проводиться в М-режимі апарата. Основним інструментом виступає конвексний датчик. В якості допоміжного засобу може використовуватися лінійний датчик. Він може застосовуватися лише для отримання картини між ребрами, але дає набагато кращу роздільну здатність та більш якісне зображення на екрані прибору. Діагноз ставлять за розташуванням артефактів на візуалізації. Картина нормальної легені містить тонкі горизонтальні смуги, паралельні плевральній лінії. Також спостерігається ковзання вісцеральної плеври, яке супроводжує процес дихання. 

У пацієнтів із COVID-19 з’являються так звані b-лінії — вертикальні артефакти, які свідчать про запальний процес. Ураження при пневмонії характеризується поступовим збільшенням цих ліній в міру погіршення стану хворого. Зменшення їх кількості каже про одужання пацієнта. Під час обстеження лікар також може виявити плевральний випіт (плеврит) та мікророзриви (пневмоторакс), які вважаються основними ускладненнями пневмонії. 

Unnamed1 1024x1024

УЗД легень при COVID

Перші протоколи цієї методики з’явились в 2002 році, під час епідемії важкого гострого респіраторного синдрому (SARS). До них повернулись на початку 2020 року, коли людство мало справу з більш поширеною коронавірусною хворобою. 

Легка форма COVID

Між ребер можна побачити вертикальні b-лінії. Їх кількість значно перевищує 1–2 артефакти, допустимі для організму здорової людини. Зазвичай вірус вражає передню частину легень. Плевральна лінія потовщується, що надає артефактам округлості. Спостерігаються окремі субплевральні консолідації. Для початкової стадії характерне сегментарне ураження. 

Середня форма COVID

УЗД легень при ковіді показує збільшення числа b-ліній. Вони розповсюджуються спочатку в базальних сегментах, а потім і в інших областях органу. При переході до важкої форми ці артефакти починають зливатися, утворюючи суцільний візерунок. На візуалізації можна побачити накопичення рідини, як при гіперволемічних станах.

Важка форма COVID

Типовий симптом для пацієнтів, підключених до апарату штучної вентиляції легень — гепатизація. Тканини органу набувають тої ж структури, що й печінка. Це призводить до їх дисфункції та гіпоксемії. Альвеоли заповнені рідиною та секретом. В плевральній зоні з’являються чорні плями різної форми та розміру, що відповідають місцям формування випоту. 

Чи потрібна підготовка до процедури обстеження легень?

Як і флюорографію, це дослідження можна проводити в будь-який час, незалежно від приймання їжі, наповнення кишечника та інших факторів. Це обстеження прискорює та спрощує процедуру встановлення діагнозу, що робить його оптимальним методом діагностики в лікуванні коронавірусної пневмонії. 

Як часто можна проводити обстеження?

УЗД легень — це абсолютно безпечне дослідження, яке не потребує радіоактивного опромінювання організму чи приймання будь-яких ліків. На відміну від томографії та флюорографії, його можна проводити безліч разів без жодного впливу на здоров’я пацієнта. Це дає лікарю можливість слідкувати за прогресуванням хвороби в режимі реального часу, приймаючи відповідні рішення на основі актуальної та змістовної інформації.

 

Залиште відгук

Call Now Button