Лікарі виділяють декілька видів серцевих хвороб, однак однією з найпоширеніших, серед людей різного віку є порушення серцевого ритму, яка також називається аритмія чи блокада серця. І як будь-яка інша кардіологічна хвороба, аритмія серця може викликати серцеву недостатність чи стати причиною виникнення інфарктів міокарда.
А більш детально, що таке аритмія серця, причини її виникнення, симптоми, а також для чого роблять ЕХО серця читайте у статті від досвідчених фахівців медичного центру “Nikomed”.
Зміст:
- Що таке аритмія серця?
- Причини порушення ритму серця
- Симптоми аритмії
- Діагностика аритмії серця
- Лікування порушень серцевого ритму
Що таке аритмія серця?
Для забезпечення повноцінного кровообігу серце здорової людини постійно скорочується приблизно 60-65 ударів на хвилину. А якщо у людини спостерігається довготривале порушення нормального синусового ритму, зміна частоти скорочення серцевого м’яза і послідовності та сили ритму, яке до того ж супроводжує яскраво виражені відчуття нестачі повітря, запаморочення та прискорене серцебиття, це захворювання яке носить назву — аритмія.
Види порушень серцевого ритму
Залежно від швидкості серцебиття дорослої людини, а також провідності та порушення утворення імпульсу, кардіологи виділяють декілька видів порушення ритму серця:
- синусова тахікардія чи прискорене серцебиття, під час якої відбувається порушенням автоматизму синусового вузла, частота серцевих скорочень на одну хвилину перевищує 100 ударів, а синусовий ритм не порушується;
- уповільнене серцебиття або брадикардія — це стан коли у людини відбувається збій частоти серцевих скорочень, а саме менш ніж 60 ударів на хвилину, у стані спокою, але зберігається правильний синусовий ритм;
- синусова аритмія, яка супроводжується прискорення серцевого ритму, понад 100 ударів на хвилину, який викликаний нерівномірним утворенням імпульсів у синоатріальному вузлі серця;
- миготлива аритмія чи фібриляція передсердь, що обумовлена неправильним та досить прискореним серцебиттям і викликана хаотичною активністю різних збудників у передсердях;
- тріпотіння передсердь та дефібриляція шлуночків серця, під час якого спостерігається прискорений рух шлуночків, який викликаний їхній регулярним пульсуванням. Зазвичай, тріпотіння шлуночків переходить у фібриляцію шлуночків серця, яка супроводжується швидким скорочення м’язів шлуночків.
Також спостерігається аритмія серця у дітей. І розрізняють порушення ритму серця та провідності у дітей відповідно до того, які функції серця працюють неправильно: автоматизм, збудливість чи провідність.
Так, при порушенні автоматизму у дитини виникає синусова аритмія, тахікардія, брадикардія, екстрасистолія та навіть миготлива аритмія. А от аритмія у дитини, що спричинена порушенням провідної системи серця, викликає внутрішньошлуночкові, внутрішньопередсердна, чи синоаурикулярні блокади.
Причини порушення ритму серця
До основних причин, що сприяють розвитку аритмії серця, відносяться захворювання серцево-судинної системи, а саме: серцева недостатність, вроджені чи набуті вади серця, гіпертонія чи інфаркт міокарда. Однак, причинами виникнення порушення ритму серця також є:
- генетична схильність до аритмії;
- низький чи високий артеріальний тиск;
- хвороби нирок чи дисфункція ендокринної системи;
- вегето-судинна дистонія, синдром каротидного синуса чи тромбоемболія легеневої артерії;
- ішемічна хвороба серця;
- запалення, інфекції чи травми серцевого м’яза;
- порушення у роботі серцевих клапанів;
- зміни у структурі серця викликані кардіоміопатією;
- рубці від інфаркту міокарда;
- цукровий діабет першого та другого типу;
- аутоімунні захворювання;
- перенесення коронавірусної інфекції;
- тимчасове припинення дихання під час сну — апное;
Крім вище перерахованих причин, що сприяють розвитку аритмії, лікарі також відносять такі “повсякденні” чинники як:
- фізична та емоційна перевтома;
- регулярні стресові стани;
- надмірна вага;
- надмірне вживання спиртних напоїв, міцної кави та чаю, а також паління цигарок;
- вживання токсичних медикаментів та наркотичних речовин;
- низький вміст кисню в крові;
- дисбаланс калію, магнію та кальцію у крові;
- вікові зміни.
Симптоми аритмії
Зазвичай, аритмія діагностується лікарем під час медичного огляду. Про те, при порушенні ритму серця, наш організм може подавати нам ряд сигналів. І залежно від індивідуальних особливостей організму, виду, ступеня та причини виникнення захворювання аритмія, симптоми, що відчуває людина виділяють такі:
- часті головні болі та запаморочення;
- переривчасте, прискорене чи уповільнене серцебиття;
- відчуття нестачі повітря або прискорене дихання;
- різка стомлюваність, слабкість та зниження продуктивності, або ж безсоння;
- печія, біль та дискомфорт у грудях;
- часте та надмірне потовиділення;
- тремтіння чи оніміння кінцівок;
- відчуття порушення положення власного тіла у просторі;
- втрата свідомості.
Порушення ритму серця та провідності у дітей
У дітей різного віку аритмія або порушенням ритму серця та провідності, супроводжується такими симптомами:
- зміна частоти скорочення серця;
- зміна ритмічності та регулярності збудження серцевого м’яза;
- неправильна активізація серцевих шлуночків та передсердь.
Коли необхідно звертатися до лікаря
Пам’ятайте: здорове серце скорочуються 60 – 80 раз на хвилину, прискорене чи уповільнене серцебиття доповнене декількома вищеперерахованими симптомами — це перші симптоми аритмії серця. Тому, при виявленні даних симптомів потрібно негайно звернутись до кардіолога та записатись на консультацію. Консультація кардіолога передбачає аналіз скарг, збір анамнезу, огляд пацієнта та діагностику, а також пояснить, що таке аритмія, що робити та як лікувати.
Діагностика аритмії серця
Діагностику аритмії серця здійснюють за допомогою інструментальних методів та проводять:
- електрокардіографію (ЕКГ), яка при наявності аритмії показує зміни форми та частоти серцевих комплексів, а також зміни інтервалів між ними;
- стрес-ехокардіографія, що проводиться під час незначного фізичного навантаження та призначена для оцінки реакції серця на навантаження;
- ехокардіографія чи УЗД серця, яка здійснюється за допомогою спеціального обладнання з ультразвуковим датчиком, звукові хвилі якого використовуються для отримання реальних даних про розмір, структуру та динаміку рухів серця;
- холтерівське моніторування за допомогою портативного холтера, який пацієнт безперервно носить протягом 24 або 48 годин для реєстрування ритмів серця під час виконання звичайних справ;
Також, для виявлення причини, що викликають появу аритмії кардіолог призначає лабораторні обстеження, у вигляді аналізу крові та сечі, для вимірювання рівня глюкози та холестерину, оскільки порушення серцевого ритму може виникати і через тимчасові зміни їх параметрів, особливо після вживання жирної їжі.
Лікування порушень серцевого ритму
Після отримання результатів діагностики, виявлення причин, виду та рівня вираженості порушення серцевого ритму, лікар кардіолог підбирає оптимальний курс терапії захворювання аритмія. Лікування будь-якого виду порушення серцевого ритму – це досить складний та тривалий процес. Лікування аритмії може бути двох видів: за допомогою антиаритмічних лікарських засобів, або ж немедикаментозне лікування аритмії.
Вживання антиаритмічних препаратів лікар призначає відповідно до стану коронарного кровотоку та електролітного балансу пацієнта, гіпертрофії та частоті скорочення міокарда, індивідуальній непереносимості тих чи інших ліків та загального стану травної, а також ендокринної систем, функціонування печінки та нирок. Основними варіантами медикаментозного лікування аритмії є:
- антиаритмічні препарати, систематичне вживання яких забезпечує відновлення нормального серцевого ритму;
- бета-адреноблокатори, діюча речовина яких знижує дію адреналіну на серце, який безпосередньо впливає на частоту його скорочень;
- кальцієві антагоністи, які зменшують проникнення кальцію у клітини та покращують проведення серцевих імпульсів;
- антикоагулянти, дія яких спрямована на попередження ризику утворення тромбів у судинах;
- лікарські препарати, які впливають на автоматизм та провідність серця.
Немедикаментозне лікування аритмії полягає у залученні лікарських методів, які спрямовані на катетерне руйнування тих ділянок тканин міокарда, які генерують неправильний серцевий ритм. Для такого роду аритмічних захворювань застосовують наступні процедури:
- радіочастотна катетерна абляція;
- серцева ресинхронізуюча терапія;
- імплантація електрокардіостимулятора;
- імплантація портативних кардіовертерів-дефібриляторів;
- хірургічне лікування аритмії.
Якщо аритмії виникла у результаті ішемічної хвороби серця, кардіолог рекомендує проведення процедури коронарного шунтування. Хірургічне лікування аритмії на відкритому серці проводяться лише у випадках вираженого та неконтрольованого порушення серцевих ритмів та у випадку, якщо медикаментозне лікування не дало успішних результатів.
А розвитку аритмії серця можна попередити, якщо:
- вести здоровий та активний спосіб життя;
- обмежити вживання смаженої, жирної їжі та фаст-фуду;
- споживати у достатній кількості свіжі овочі та фруктів, а також продукти, що містять багато калію та магнію;
- слідкувати за власного вагом та не переїдати;
- відмовитись від вживання алкогольних напоїв, наркотичних препаратів та цигарок;
- регулярно здійснювати профілактичні огляди у кардіолога.
Піклуйтесь про ваше здоров’я та збережіть ваше серце здоровим якомога довше разом з досвідченими кардіологами медичного центру “Nikomed”.
Залиште відгук