Цукровий діабет – це небезпечне захворювання ендокринної системи, яке негативно впливає на весь організм людини та викликає серйозні ускладнення, в тому числі й ураження судин. Діабетична ангіопатія — це одне з ускладнень, яке розвивається при тривалому перебігу цукрового діабету та проявляється в ураженні дрібних кровоносних судин. Найчастіше ангіопатія викликає кисневе голодування дрібних судин та м’яких тканин нижніх кінцівок, що призводить до болів у ногах, появі ран, а при відсутності належного лікування — гангрени стопи.
Зміст:
- Діабетична ангіопатія нижніх кінцівок
- Причини діабетичної ангіопатії
- Симптоми та прояви діабетичної ангіопатії
- Діагностика та методи виявлення
- Профілактичні заходи
Діабетична ангіопатія нижніх кінцівок
Отже, ангіопатія — це захворювання кровоносних судин різних розмірів, під час якого змінюється тонус та відбувається ущільнення судинної стінки. Крім того, деякі вени та дрібні капіляри деформуються, що перешкоджає нормальному потоку крові, обміну речовин та надходженню кисню. Залежно від ступеня ураження та типу кровоносних судин, ангіопатія поділяється на такі види:
- мікроангіопатія, що поширюється лише на дрібні судини, капіляри, венули та артеріоли і викликає ураження судин сітківки ока, нирок чи серця;
- діабетична ангіопатія судин нижніх кінцівок або макроангіопатія, яка вражає великі судини ніг і може призвести до часткової чи повної ампутації кінцівки.
Діабетична ангіопатія нижніх кінцівок хвороба, яка може вражати людей будь-якого віку і може викликати розвиток атеросклерозу. Оскільки, ангіопатія нижніх кінцівок не лише вражає, а й викликає патологічні порушення та зміни у стінках магістральних артерій. Ці зміни створюють сприятливі умови для розвитку облітеруючого атеросклерозу, який швидко прогресує навіть у хворих досить молодого віку.
Причини діабетичної ангіопатії
Цукровий діабет, а саме метаболічні порушення, що викликані інсуліновою недостатністю — це головна причина, через яку розвивається діабетична ангіопатія судин нижніх кінцівок. Проте виникнення діабетичної ангіопатії спричиняють і інші аутоімунні захворювання.
Вплив цукрового діабету на судини
Патологічний вплив цукрового діабету на судини зумовлений:
- підвищеним рівнем цукру у крові, який призводить до глікозилювання, тобто зміну структури білків, які є основою судин. Під впливом глікозилювання білки втрачають свою пружність та функції;
- розвитку різноманітних запалень кровоносних судин, які у свою чергу викликають появу атеросклеротичних бляшок. Атеросклерозні бляшки не лише звужують судини, а й порушують кровотік, а це призводить до недостатнього кровопостачання кінцівок, їх оніміння та обмеження функціонування;
- порушення мікроциркуляції дрібних кровоносних капілярів, які постачають кров до тканин нижніх кінцівок. Від чого на поверхні тканин утворюються рани та виразки;
- дисфункція ендотелію внутрішньої поверхні судин, яку розвивається від надмірно підвищеного рівня цукру. Дисфункція негативно впливає на тонус судин та інші функції, що призводить до порушення кровообігу.
Фактори ризику
У групі ризику розвитку діабетичної ангіопатії є також пацієнти у яких діагностували різноманітні хвороби крові, травми судин, деменцію, хворобу Альцгеймера та вагітні жінки. Крім цього, діабетична ангіопатія судин розвивається під впливом обтяжувальних причин, серед яких: куріння, надмірне ожиріння, підвищений рівень холестерину у крові, малорухливий спосіб життя, підвищений артеріальний тиск, спадковість та порушення роботи імунної системи.
Симптоми та прояви діабетичної ангіопатії
Залежно від ступеня та механізм розвитку, а також локалізації, захворювання діабетична ангіопатія нижніх кінцівок, симптоми якого дуже схожі на ознаки мікроангіопатії та атеросклерозу магістральних артерій, проявляється залежно від індивідуальних особливостей кожного пацієнта. Однак, абсолютно однаково розвивається як у чоловіків, так і у жінок та вражає відразу дві кінцівки. А характерними симптомами хвороби є:
- біль у нижніх кінцівках при ходінні та навіть у стані спокою;
- судоми литкових м’язів та поява кульгавості при ходьбі;
- часте оніміння і відчуття холоду у нижніх кінцівках;
- зміна природного кольору шкіри стоп, пальців ніг та литок;
- різке випадіння волосся на гомілках;
- відшарування нігтьової пластини чи її потовщення;
- поява виразок на пальцях і п’ятах та їх погане загоєння;
- швидка втомлюваність нижніх кінцівок.
Тому, при появі ознак ішемії нижніх кінцівок пацієнт, що страждає на цукровий діабет, повинен відразу звернутись до лікаря для попередження чи діагностування діабетичної ангіопатії. Оскільки, діабетичну ангіопатію досить важко відрізнити лише за зовнішніми симптомами, для цього потрібне ретельне обстеження та консультація досвідченого лікаря.
Діагностика та методи виявлення
Діагностика ангіопатії та визначення ступеня ураження судин розпочинається з консультації та обстеження у судинного хірурга під час якої лікар збирає анамнез та призначає необхідні дослідження. Для встановлення максимально точного діагнозу та вибору оптимального лікування, судинні хірурги призначають такі дослідження:
- загальний та біохімічний аналізи крові;
- визначення рівня глюкози, інсуліну та холестерину у крові;
- аналіз сечі;
- комплексна коагулограма крові;
- УЗД судин нижніх кінцівок;
- УЗД серця та аорти;
- ангіографія або комп’ютерна томографія із контрастуванням судин нижніх кінцівок.
Якщо у пацієнта на нижніх кінцівках досить багато незагоєних ран, гематом та інших запальних процесів, лікар обов’язково призначає проведення додаткових клінічних, інструментальних та лабораторних досліджень.
Профілактичні заходи
Оскільки, внаслідок цукрового діабету розвивається діабетична ангіопатія нижніх кінцівок, лікування даного ускладнення спрямоване на подолання основної причини розвитку захворювання, а саме зменшення та стабілізація рівня цукру у крові, а також приведення у норму показники артеріального тиску. Крім того, лікування передбачає комплексний підхід та включає консервативні та ендоваскулярні методи, а при потребі хірургічне втручання. Про те, лікарі також рекомендують дотримуватись простих заходів профілактики даної патології, а саме:
- систематичний моніторинг рівня цукру у крові та чітке дотримання рекомендацій лікаря щодо його нормалізації;
- постійний медичний огляд та здача усіх необхідних аналізів, які дозволять контролювати динаміку захворювання та виявляти можливі зміни в нижніх кінцівках;
- дотримання здорового способу життя та помірні фізичні навантаження, що сприятиме зміцненню судин, нормалізації кровообігу та зменшення ризику виникнення тромбів;
- правильне харчування, яке збагачене вітамінами та поживними речовинами для підтримки стабільного рівня цукру у крові та захисту судин від діабетичних ускладнень;
- відмова від шкідливих звичок, паління та вживання алкогольних напоїв, шкідливий вплив яких негативно впливає на пружність та еластичність судин нижніх кінцівок та збільшують ризик розвитку діабетичної ангіопатії.
Також, важливим методом профілактики діабетичної ангіопатії у судинах нижніх кінцівок є використання спеціального ортопедичного взуття та компресійних панчіх. Пам’ятайте, що займаючись самолікуванням та відкладаючи візит до лікаря ви лише погіршуєте ваш стан, витрачаєте час та зменшуєте шанси на успішне лікування. Своєчасне звернення до лікаря дозволяє поліпшити стан, запобігти розвитку діабетичної ангіопатії та уникнути ампутації кінцівок.
Залиште відгук