Коли в людей болять суглоби, вони зазвичай ігнорують цей симптом. Приблизно в половині випадків він проходить сам, але іноді неприємні відчуття посилюються з часом чи повертаються раз за разом. Якщо ви зіткнулися з такою проблемою, варто звернутися до лікаря, щоб встановити її причину. Розповідаємо, чому болять суглоби, що робити в такому випадку та як уникнути важких захворювань.
Зміст:
- Основні причини появи болю в суглобах
- Коли потрібно негайно звернутися до лікаря?
- Як лікується біль в суглобах?
- Профілактика захворювань суглобів
Основні причини появи болю в суглобах
Найчастіше больові відчуття та дискомфорт з’являються після важких фізичних навантажень. Вони проходять після якісного відпочинку. Але гострий біль з «прострілами» ігнорувати не можна — він може свідчити про пошкодження суглобу в результаті удару, падіння чи спортивної травми. Неправильне загоєння тканини здатне призвести до хронічних проблем, обмежуючих рухливість.
В дітей та підлітків спостерігаються «болі зростання». Це наслідок нерівномірного розвитку тканин, який також проходить самостійно, без жодного втручання. В жінок біль у тазостегновому суглобі супроводжує менструації та коливання гормонального фону. Лікування в обох цих випадках — суто симптоматичне.
Але є й більш серйозні причини, які потребують уваги лікаря:
- застарілі травми;
- плоскостопість та неправильна постава;
- радикуліт — защемлення нервових корінців хребта;
- тендиніт — запалення сухожилків та зв’язок;
- бурсит — ураження навколосуглобових сумок;
- артрит різного походження — запалення суглобу;
- локалізовані та генералізовані інфекції.
Біль в плечовому суглобі
Приблизно 80% випадків припадає на розрив ротаторної манжети. Пошкодження м’язів та зв’язок призводить до обмеження рухів руки, різких неприємних відчуттів та місцевого запалення, яке супроводжується набряканням.
Біль в плечовому суглобі характерний для людей, які піддаються важким фізичним навантаженням. В них він може стати хронічним — тоді позбутися його буде набагато важче. Серед поширених причин також варто назвати пошкодження нервових закінчень, порушення обміну речовин, новоутворення, та вікові зміни.
Болі у тазостегновому суглобі (кульшовому)
Частіше за все лікарі діагностують дегенеративні процеси, що призводять до руйнування хрящової тканини. В молодшому віці вони зазвичай спричинені травмами чи інфекційними хворобами, в старшому — остеопорозом, тобто зменшенням щільності кісток.
Біль в кульшовому суглобі з часом посилюється. Типові наслідки — зміна постави та ходи, обмеження рухливості та перехід до сидячого способу життя. В людей похилого віку значно підвищується ймовірність перелому шийки стегнової кістки, що призводить до інвалідності. Саме тому з дегенеративними процесами треба починати боротися якомога раніше.
Дискомфорт в суглобах колін
Хоча ходьба та біг вважаються найкориснішими видами фізичної активності, вони також мають негативні наслідки. Серед них — пошкодження хряща, порушення рухливості суглоба та неприємні відчуття. Щоб уникнути таких проблем, варто правильно підбирати програму тренувань та обов’язково розминатися перед заняттями.
Болі в суглобах колін можуть бути спричинені плоскостопістю. В такому разі необхідно придбати ортопедичне взуття з устілками та супінаторами особливої форми. Окрім того, людям з такою патологією показана лікувальна фізкультура (ЛФК).
Коли болять ліктьові суглоби
Один з найскладніших випадків. Практика лікарів свідчить, що в пацієнтів болять ліктьові суглоби через такі патологічні процеси:
- спортивні травми;
- наслідки падінь — дуже часто зустрічаються переломи та тріщини кісток;
- ревматоїдний артрит, спричинений автоімунними захворюваннями;
- остеохондроз хребта — біль може охоплювати сусідні ділянки та мігрувати на інші суглоби;
- тунельний синдром — виникає, коли рука довгий час знаходиться в незручному положенні або виконує важку одноманітну роботу;
- тендиніт — рухи супроводжуються характерним клацаючим звуком, біль вщухає в стані спокою;
- пухлини та інші новоутворення.
Біль в суглобах рук потребує правильної діагностики. Дуже важливо вчасно звернутися до ортопеда-травматолога, який визначить причину та призначить оптимальну програму лікування.
Неприємні відчуття в суглобах пальців рук
Кисті рук страждають від генералізованих захворювань. Ниючі болі з’являються при ревматоїдному артриті. Перенесена раніше гостра інфекція грипу, ангіни чи ГРВІ дає рецидив, який супроводжується запаленням суглобів та набряком оточуючих м’яких тканин. У важких випадках можливе підвищення температури тіла та ураження серця. Одна з ознак ревматоїдного поліартриту, який впливає на кілька частин тіла одночасно — характерне симетричне подразнення правої та лівої кисті.
Біль в суглобах пальців рук також вважається професійною проблемою людей, які працюють з комп’ютером та набирають великий обсяг тексту — програмістів, копірайтерів, письменників, бухгалтерів, юристів тощо. З часом у них розвивається синдром карпального каналу — защемлення нервових закінчень, яке супроводжується неприємними відчуттями та втратою чутливості.
Болі в суглобах стопи
Характерна проблема для нижньої частини ноги — подагричний артрит. Це хронічне захворювання, спричинене порушенням обміну речовин. В хрящовій тканині утворюються кристали з’єднань сечової кислоти, які викликають дискомфорт, подразнення та запалення. У важких занедбаних випадках відбувається деформація суглоба, що призводить до інвалідності. Болі в суглобах стопи також потребують особливої уваги лікаря. Зазвичай вони сигналізують про серйозні патології інших органів.
Мігруючий біль в суглобах
Якщо неприємні відчуття постійно змінюють локалізацію, з’являючись в різних частинах тіла, запальні процеси зазвичай спричинені інфекційною хворобою. Залежно від її характеру виділяють вірусний, бактеріальний та грибковий артрит. Окремо також розглядають туберкульозні та гонорейні інфекції, які відрізняються ускладненим перебігом та стійкістю до лікування.
Мігруючий біль в суглобах також буває наслідком автоімунних захворювань на кшталт псоріазу, вовчанки та синдрому Бехчета. Для них характерні ранкова скутість, швидка втомлюваність та загальне погане самопочуття. У віддаленій перспективі може розвиватися деформуючий артроз та остеоартроз, який призводить до безповоротного пошкодження хрящової та кісткової тканини.
Коли потрібно негайно звернутися до лікаря?
Дискомфорт, спричинений втомою та важкими фізичними навантаженнями, досягає свого піку за 1–2 доби. Якщо біль в суглобах не вщухає протягом декількох днів, а підсилюється та призводить до обмеження рухливості, варто звернутися по медичну допомогу. Окрім того, варто назвати наступні небезпечні симптоми, які потребують невідкладної уваги ортопеда.
Травма
Ушкодження опорно-рухового апарату, що супроводжується гострим болем, може мати негативні наслідки в майбутньому. В разі негайного звернення до лікаря ймовірність успішного відновлення організму перевищує 95%. Вже на наступний день вона зменшується до 80%, а за тиждень — до 50–60%.
Гострий біль
Якщо болі в суглобах рук і ніг заважають вам ходити та виконувати звичну роботу, терпіти їх та сподіватися на самостійне зцілення не можна. Причина може бути дуже серйозною — аж до перелому шийки стегнової кістки, який призводить до інвалідності.
Підвищення температури тіла
Інфекційні захворювання суглобів мають тяжкі наслідки. Вже за кілька тижнів чи місяців може початися артроз — процес безповоротного руйнування хрящової тканини. Відновити рухливість суглобу в такому випадку буде дуже важко — може знадобитися хірургічне втручання.
Як лікується біль в суглобах?
Щоб позбутися неприємного симптому, треба знайти першопричину. Тому лікар зазвичай призначає комплексне обстеження пацієнта — аналіз крові, ультразвукове дослідження (УЗД), рентген, комп’ютерну томографію тощо. В першу чергу, терапія спрямована на лікування основної хвороби — інфекційної, автоімунної чи пухлинної.
Якщо біль в суглобах спричинений втомою, перевантаженням та травмами, використовуються наступні методики лікування:
- приймання нестероїдних протизапальних препаратів;
- тимчасове обмеження фізичних навантажень;
- вживання препаратів кальцію, хондроїтину та глюкозаміну;
- фізіотерапія та лікувальна фізкультура;
- у важких випадках — введення глюкокортикостероїдів.
Принципи лікування болю також будуть залежати від стану організму. В разі зменшення щільності кісткової тканини варто робити акцент на прийомі кальцію, а при механічному ушкодженні — на спокої та обмеженні навантажень. Протизапальні препарати призначаються в більшості випадків — вони допомагають відновити нормальний спосіб життя з мінімальними побічними ефектами.
Профілактика захворювань суглобів
Головна порада — підтримувати здоровий спосіб життя. Щоб вас не дратував біль в плечовому суглобі або іншій частині тіла, дотримуйтесь рекомендацій лікарів — складайте для себе дієту та програму тренувань. Проводьте достатньо часу на свіжому повітрі — особливо якщо ви працюєте в офісі чи вдома.
Правильне харчування
Ушкодження тазостегнового суглоба виникає через нестачу корисних речовин та порушення обміну речовин. Отже, вам варто включити в свою дієту:
- нежирну рибу та м’ясо;
- молочні продукти;
- фрукти, овочі та зелень;
- морепродукти, багаті на поліненасичені жирні кислоти Омега-3;
- корисні рослинні жири, наприклад, льняну та кунжутну олію.
Для профілактики ниючих болів під час вагітності та в період великих фізичних навантажень варто також використовувати біологічні добавки, які містять кальцій, глюкозамін та хондроїтин. Ще одна рекомендація — відмовитись від алкоголю, нікотину та жирів тваринного походження, наприклад, свинячого сала.
Активний та здоровий спосіб життя
Щоб уникнути болів в суглобах колін, треба раціонально складати програми тренувань та дозувати активність. Проходячи по 10 кілометрів в день, ви можете серйозно схуднути, але пошкодити хрящову тканину. Тому фізичні навантаження повинні бути збалансованими — складатися як з кардіо, так і з силових вправ.
Окрім того, тренування повинні бути періодичними. Якщо ви займаєтесь 1 раз на тиждень та рідше, великі навантаження будуть шкідливими. Не варто й зменшувати проміжки між вправами — спортзал чи майданчик біля дому краще відвідувати через день.
Залиште відгук